Çengelköy turu & gezilecek mekanlar

Soğuk geçen, insanın içini karartan bu havalarda sıcacık bir hafta sonu geçirdim ve hemen haftanın ilk gününde sizlerle paylaşmalıyım diye düşündüm. 90’lı yıllarda birçok kişinin hafızasında yer etmiş Süper Baba dizisine uzun yıllar ev sahipliği yaptığı şirinlikte sınır tanımayan bir semt Çengelköy. İstanbul Anadolu kıyısında Üsküdar’ın kuzeyinde Kuzguncuk ve Beylerbeyi’nden sonra gelen ve eskinin geleneksel boğaz yaşamını hissedeceğiniz, etrafı asırlık çınar ağaçları ve birbirinden alımlı yalılarla çevrili ve günümüzde İstanbul’un mahalle atmosferini görebileceğimiz ender yerlerinden biri.

Çengelköy turunda sizlere mekan önerilerim olacak ve hepsi birbirine oldukça yakın. İlk durağım kahvaltı için Boon Cafe oldu. Dekorasyonu ve lokasyonuyla aslında en çok tercih edilen mekanlardan biri. Bende öneri üzerine gittim ve oldukça memnun kaldım 🙂 Giriş kısmında mekanın sembolü haline gelen salıncak sizi karşılıyor olacak.

2. durağımız ise instagramdan keşfettiğim Müzelik Cafe oldu. Uzun zamandır gitmek için sabırsızlanıyordum ve buz gibi havada çıtır çıtır yanan sobanın önüne attım kendimi 🙂 Emeğin verildiği, sevginin katıldığı kitap okumak, kafanızı dinlemek için harika bir mekan. Vintage dekoruyla eski zamanlara yolculuk yapıyorsunuz. 90lar da çocuk olmak sanırım böyle bir şey ve ben erkenden eskileri özlemeye başladım bile.

Benim gibi tatlıya düşkünseniz en kısa zamanda çikolata cenneti diyebileceğim Maia Chocolates gitmeniz gerek. Mekan mı tatlı yoksa menüde ki tatlılar mı daha iyi karar veremeyeceksiniz ama benden söylemesi. Şık sunumu, güler yüzlü çalışanlarıyla tüm günü burada geçirebilirsiniz. Ben Rapunzel ve Saksıyı tercih ettim. Rapunzel hindistan cevizi içinde gelen soğuk çikolatalı süt, Saksı ise tarifi imkansız muzlu, çilekli.çikolatalı efsane bir tatlı.

Çengelköy denilince akla ilk gelendir Çınaraltı Çay bahçesi. Nostalji yapabileceğiniz, buram buram deniz kokan Boğaz’a karşı çayınızı keyifle yudumlayacağınız bu mekan, aynı zamanda Çengelköy’ün sembollerinden olur.

Hem İstanbul’un merkezinde olan, hem de çok uzaklarda, bir sahil kasabasındaymış gibi hissettiren Çengelköy Turundan şimdilik bu kadar 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir